Březen měsíc – klidu?!


aneb nechte mě dočíst aspoň ten článek!

Máme tady březen… téměř jaro, ale počasí spíš vyzývá k tomu, sednout si někam do tepla a něco zajímavého si přečíst. Možná právě proto, je zrovna březen měsícem knihy. Někdy se stane, že ale na čtení knížky není moc času, děti vás nenechají chvíli posedět, potřebujete uklidit, manžel se dožaduje oběda a vy najdete třeba jen pár minut denně na to, sednout si a něco přečíst. A někdy možná ani to ne…

Jojo, přesně si vzpomínám, jak stojím už několik minut uprostřed tichého bytu, každý je někde zalezlý, někdo třeba spí, a tak se snažím využít tichou chvilku pro sebe. Beru do ruky knížku nebo časopis, sednu, vydechnu, natěšeně vezmu čtení do ruky, přečtu první odstavec a z pokoje se ozve: „Mamííí, kde jsi? Pojď sem!“ Nebo mi dítko rovnou přijde pobryndat čtení mlíkem nebo jiným nápojem. Hmm…. a mám po čtení.

Je zajímavé, jak to funguje… dokud něco děláte pro rodinu – uklízíte, vaříte, nebo prostě děláte cokoli, co není pro vaší osobní potřebu, nikdo vás nepotřebuje. Ale jakmile si sednete, vlezete do vany, nebo si uděláte kafe, najednou se stane něco nepochopitelného, co ty naše malé mršky vytuší a je po klidu. Okamžitě vycítí vaši „slabou“ chvilku a ani náhodou vám jí nehodlají dát zadarmo. Už dlouho přemýšlím nad tím, čím je to způsobené? Kde se bere ta nezaměnitelná energie naší pohody, která se šíří vzduchem až do dětského pokoje, kde nemilosrdně zaútočí na smysly našich dětí a nabádá je k přerušení naší symbiózy?

Nevím, ještě jsem na to nepřišla. Ale teď mě napadá –  neděláme náhodou my našim dětem občas to samé? Dokud slyšíme hluk a shon, je všechno v pořádku. Ale jakmile je chvíli ticho, děti jsou zalezlé, máme tendenci jít se podívat, co dělají. Začneme na ně mluvit, případně je rušit od kreslení, hraní nebo jiných činností, protože máme dojem, že teď zrovna, když je chvíli klidu, je ten správný čase se jim věnovat. Aha, tak možná tím to bude? Že by nám to vesmír takhle vracel? Zkusím se na to příště zaměřit. Až zase půjdu obšťastnit děti do jejich pokojů v době, kdy mě vůbec nepotřebují, zkusím si na to vzpomenout a raději zase tiše zavřu dveře a nechám je v klidu dělat to, co je zrovna baví, na co se soustředí a s čím jim je zrovna dobře samotným. A já si půjdu tiše a nenápadně číst 🙂 Tak schválně, jak dlouho mi to vydrží!

Kdybyste našli takovou chvilku i vy, připravili jsme vám na březnové čtení speciální balík našich časopisů. Některé byly sice napsány už před několika lety, takže třeba inzerce už není zcela aktuální, ale co je aktuální pořád, je montessori pedagogika.

Jak to vypadá ve správné montessori školce, jak je to s jazykem či jak se učí matematika, nebo tipy na jarní činnosti nebo aktivity doma… to jsou informace, které jsou aktuální pořád. Na tom se naštěstí nic nemění.

Můžete si naší dávku březnového čtení nadávkovat podle vašich potřeb a volných chvil, které doma najdete a my budeme doufat, že vás inspirují a potěší. Takže by letošní březen byl měsícem časopisů? 🙂

Příjemné čtení vám přeje

Hanka Gabrielová

(hanka@zijememontessori.cz)

 

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
  • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
  • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek