Co je “montessori doma”


skolka Andilek

zdroj: montessori skoly andilek

Co vlastně potřebujeme k tomu, abychom mohli doma začít s montessori? Je třeba podrobně nastudovat knihy o této pedagogice, absolvovat nějaký kurz? Stačí nakoupit si či vyrobit pomůcky pro daný věk dítěte a naučit se je používat? Nebo je to o něčem jiném…?

Montessori jako vědomá cesta dospělého

Dospělý v montessori vzdělávání je průvodcem – vzorem pro dítě, tvůrcem prostředí i součástí “připraveného prostředí”. Měl by tedy dobře znát vývojové potřeby dětí, aby mohl citlivě reagovat přípravou vhodného materiálu i aktivit pro ně.

Vývojové potřeby souvisí se senzitivními obdobími malých dětí, aneb každé dítě v průběhu svého raného vývoje (zhruba do 6 let) prochází jednotlivými fázemi, kdy je obzvlášť citlivé naučit se nějakou novou dovednost, rozvinout vlohu či schopnost. Když je správně podpořené (vhodným prostředím i vzorem) jde mu to rychle a vlastně samo:-).

Být dobrým průvodcem znamená rozvíjet láskyplný a respektující vztah s dítětem. Neméně důležité je umět pozorovat děti a tomu, co vidíme porozumět, abychom věděli, jaký materiál připravit, kdy je třeba se upozadit a kdy naopak jednat. Pokud dítě ještě nemluví, je porozumění jeho chování naprosto klíčové.

Co tedy konkrétně obnáší role dospělého v Montessori výchově i vzdělávání?

• Dospělý je vzorem pro dítě (vzor chování, řeči, ukázky práce s materiálem).

• Zná vývojové fáze, senzitivní období, kterými děti procházejí.

• Připravuje prostředí.

• Má schopnost dobře pozorovat (analyzovat i syntetizovat pozorované).

• Propojuje dítě s materiálem, prostředím.

• Ví, jak podpořit soustředění dítěte.

• Vytváří a udržuje atmosféru (klid, láska, otevřenost).

• Vymezuje hranice a limity.

• Je schopen sebereflexe a práce s chybou.

• Pracuje na sobě, dále se vzdělává.

Není toho zrovna málo, co by měl dospělý, který jde montessori cestou, umět rozvinout a integrovat do své osobnosti. Ale vědomé vedení dítěte i práce na sobě se týká každého, kdo svou roli vychovatele vnímá aktivně. Není to tedy jen otázka montessori přístupu, jako spíše kterékoliv výchovy orientované empaticky, s individuálním přístupem, otevřeností i zodpovědností zároveň.

Jak tedy na tuto vědomou cestu vykročit a kdy začít?

Děti nás učí být teď a tady. Dokázat to alespoň občas s nimi je pro dospělé někdy velký objev. Teprve, když se naučíme sami zklidnit a vyladit na energii dítěte, pochopíme například, co právě teď toto dítě potřebuje, co mi svým chováním sděluje.

 

Jak je to s pomůckami doma?

Připravené prostředí doma je především o pořádku a řádu ve věcech, o vzájemném respektování potřeb všech členů domácnosti a samozřejmě o integraci dětí do běžných domácích prací, které každodenně vykonáváme. Nechat děti, aby se tak jako my, mohly zapojit do péče o sebe, prostředí i druhé. Spíše než chytré hračky, budeme potřebovat výškově upravit nábytek, přemístit nádobí do nižších polic, půjčit dětem vhodné a bezpečné nástroje, aby samy mohly např. krájet.

Vývojové hračky či didaktické pomůcky jsou doplněním, jakousi třešničkou na dortu. Aby to s nimi doma fungovalo v duchu montessori, je třeba nejprve naplnit předchozí kroky a samozřejmě vědět, jak s nimi konkrétně pracovat. Pomůcky pro malé děti do 3 let jsou hodně intuitivní, většina dospělých ukázku pro dítě hravě zvládne. S pomůckami pro věk 3-6 let je to však složitější. Tyto pomůcky původně nebyly vyvinuté pro domácí prostředí, patří do školek. Důvodů pro respekt k jejich užívání je více. Ale o tom zase příště…

Kamila Balcarová

Kamila se nezabývá jen montessori doma, ale je také zkušenou průvodkyní malých dětí do věku 3 let a vede semináři pro dospělé. Právě její workshop: Cestami vědomého rodičovství proběhne 8. a 9. 3. 2019 v budově Montessori Institutu Praha 6.

Více informací najdete zde: http://www.zijememontessori.cz/kategorie-produktu/besedy/

FacebookSdílejte

Podívejte se také

5 komentářů k “Co je “montessori doma”

 1. Magdalena -

  Dobry den, rada bych si vyrobila montessori numerické tyče. Zajímalo by mě, jestli má nějaký zvláštní význam, že bývají zrovna červeno-modré.Mám doma jiné barvy a nejradši bych použila je…

  1. Zuzana Kašparová -

   Milá Magdaleno, četla jste článek až do konce? Náš postoj k montessori pomůckám pro věk 3 – 6 je velmi opatrný. Nedoporučujeme tyto pomůcky v případě, že dospělý neprošel montessori tréninkem. To, že mají červeno modrou barvu má své opodstatnění, navazují na červené tyče ze smyslové výchovy, které jsou pro pochopení konceptu délky primární. Pomůcky na sebe navazují, ten systém je geniálně propojený. Proto nedoporučujeme pomůcky na doma, z důvodu vytržení z kontextu.

 2. Vladimír Dědek -

  Nedoporučili byste někdo knihu / článek na téma „vymezování hranic“? Sám nevím, jak vhodně pracovat u dítěte s limity co nesmí, jak reagovat když dělá co považuji za nebezpečné apod. Díky moc.

  1. Zuzana Kašparová -

   Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt – – či skype nebo telefon, Kamila Balcarová nabízí konzultace na rodičovská témata.
   Jinak se nám líbí kniha:
   https://books.google.cz/books/about/Jak_mluvit_aby_n%C3%A1s_d%C4%9Bti_poslouchaly.html?id=th0nCwAAQBAJ&printsec=frontcover&source=kp_read_button&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

   nebo
   https://obchod.portal.cz/vychova-a-rodicovstvi/deti-potrebuji-hranice/

   V případě zájmu o konzultaci mě prosím kontaktujte na emailu:
   michaela@zijememontessori.cz

   Hezké dny:-)
   Míša Willheimová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

 • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
 • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
 • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
 • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek