Jak být dobrým průvodcem dítěti na cestě k samostatnosti?


Montesssori jako vědomá cesta dospělého

 

Abychom byli schopni citlivě reagovat na vývojové potřeby dětí, musíme být nejen vnímavými pozorovateli, ale též vědomými aktéry. Dospělý je tvůrcem a současně klíčovou součástí připraveného prostředí, provází dítě na cestě k samostatnosti a současně jde po cestě hlubšího sebepoznání i seberozvoje.

 

POJĎME SE BLÍŽE PODÍVAT, CO OBNÁŠÍ ROLE DOSPĚLÉHO V MONTESSORI VÝCHOVĚ A VZDĚLÁVÁNÍ

Dospělý je vzorem pro dítě (vzor chování, ukázky práce s materiálem).

 • Zná vývojové fáze, senzitivní období, kterými děti procházejí.
 • Připravuje prostředí.
 • Má schopnost dobře pozorovat (analyzovat i syntetizovat pozorované).
 • Propojuje dítě s materiálem, prostředím.
 • Ví, jak podpořit soustředění dítěte.
 • Vytváří a udržuje atmosféru (klid, láska, otevřenost).
 • Vymezuje hranice a limity.
 • Je schopen sebereflexe a práce s chybou. Pracuje na sobě, dále se vzdělává.

Není toho zrovna málo, co by měl dospělý v tomto pojetí výchovy i vzdělávání umět rozvinout a integrovat do své osobnosti. Vědomé vedení dítěte i práce na sobě se však týká každého, kdo svou roli vychovatele vnímá aktivně. Není to tedy jen otázka montessori přístupu, jako spíše kterékoliv výchovy orientované empaticky a s individuálním přístupem, otevřeností i zodpovědností zároveň.

 

VHLED DO SITUACÍ I POHLED DO ZRCADLA

Děti nás učí být tady a teď. Dokázat to alespoň občas s nimi je pro dospělé někdy velký objev. Teprve, když se naučíme sami zklidnit a vyladit na energii dítěte, pochopíme například, co právě teď toto dítě potřebuje, co mi svým chováním sděluje. Umět dobře pozorovat s vědomím toho, co se vyjevuje, o čem situace jsou, nehodnotit, vnímat celek, vidět detaily v širším kontextu — to vše patří k psychologickým dovednostem dobrého průvodce. Vhodnou metodou reflexe mohou být otázky, které si dospělý v duchu klade např.: O čem tahle situace je? Jaká je potřeba tohoto dítěte? Proč je toto dítě právě teď nemocné / vzteklé/ bojácné? Jak mohu reagovat s láskou? Jestliže pozorujeme, snažíme se porozumět situacím ve výchově a dáváme si čas, než reagujeme, bývají naše reakce vědomé a promyšlené. Když naopak pouze bezprostředně reagujeme, ocitáme se často ve víru emocí a domněnek. Je třeba naučit se vnímat, jak naše reakce působí, brát si zpětnou vazbu z každodenních situací.

 

Vhodnou metodou sebereflexe mohou pak být např. tyto otázky položené sobě: Proč mě tato situace tak štve a vytáčí? Proč cítím právě teď strach? Je můj strach oprávněný vzhledem k realitě? Jsem v souladu sám se sebou? Cítím lásku, anebo nenávist? Děti nám většinou skvěle zrcadlí naše chování. Buď tím, že nás přímo napodobují anebo způsobem, jak odpovídají na naše reakce či chování. Pomáhají nám vlastně lépe poznat sami sebe, objevit zasuté problémy naší duše i nečekané zdroje vnitřní síly a lásky, na kterou jsme už možná zapomněli. Je dobré vědět, že jsme pro dítě vzorem v každé situaci. Měli bychom si být vědomi svých hranic i společenských pravidel, protože jsme to my, kdo učí děti vnímat a respektovat limity i pocítit přirozené důsledky chování. Zároveň nejsme ani jako dospělí zcela bezchybní a stále se učíme. Pokud se umíme dětem omluvit za své omyly a přešlapy, učí se, jak se zachovat, když se něco nedaří a jsme si pak navzájem bližší. Posilou na naší společné cestě může být bezpodmínečná láska, důvěra v život i otevřenost.

 

 

VĚDOMÉ RODIČOVSTVÍ A JAK NA NĚJ

Autorka článku Kamila Balcarová je lektorkou Montessori vzdělávání již 9 let. Provádí malé děti a jejich rodiče v Montessori pracovnách v rodinných a vzdělávacích centrech.
Věnuje se přednáškové činnosti, vede semináře pro rodiče, pedagogy i širší veřejnost. Poskytuje individuální konzultace rodičům. Kamila si pro Vás připravila set 3 večerních setkání, kde budete mít příležitost  vyzkoušet si techniky, které Vám umožní objevit základní vzorce vašich rodičovských postojů, což je první důležitý krok na cestě k vědomému rodičovství. Na příkladech ze života si ukážete zrcadlo, které nám děti nastavují, zkusíte si, jak s nimi citlivě a pozitivně pracovat. Setkáte se 8. a 9. 3. 2019 v Praze v Montessori Institute Prague. Pro bližší informace nás kontaktujte: registrace@zijememontessori.cz. Cena 1, 5 denního semináře je 1100Kč.

 

 

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

 • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
 • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
 • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
 • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek