Jak kazit práci Marie Montessori na světové úrovni?


Jde to celkem jednoduše: prostě vydáte nějakou sadu her, třeba „svět objevování“, nazvete ji Montessori a pustíte do světa.

Zajímalo by mě, jak moc se Maria Montessori obrací v hrobě! Já se vztekám a je mi to líto, a to za mnou nestojí půl století neskutečného bádání a práce a nikdo po mě nic nepojmenovává. Mám ale tři mezinárodní výcviky u AMI, které stanovují jasná a po pedagogické stránce naprosto geniální pravidla, jak mají pomůcky a hry vypadat, aby z nich mozek dětí měl skutečný prospěch.

Jedno z nich je tzv. izolace vlastnosti:
když se dítě chce učit čísla, osvojuje si čísla. Proč by číslo mělo vypadat jako švestka? Učení čísel to přeci nijak nepomůže, jenom dítěti přiděláme práci s tím, že musí rozpoznat, co mu vlastně chceme sdělit a nakonec nahradit ve své vizuální paměti obrázek šestky jako švestky skutečnou šestkou. Když je dítě v období, že ho čísla baví, NEPOTŘEBUJE tu „šaškárnu“ kolem. A už to slyším – vždyť je to ale krásné! Krásných je spoustu věcí! Dejme dětem čísla, když chtějí čísla, a Mondriana a Zmatlíkovou, když chtějí krásné obrázky!

Když se dítě učí tvary, mají být všechny tvary stejně barevné! Protože když se dítěte pak zeptáte: kde je trojúhelník, kde je čtverec a kde je kruh, musí zákonitě rozpoznat podle tvaru. Pokud máte trojúhelník zelený, čtverec modrý a kruh červený, jak víte, že dítě nerozpoznává tvary podle barvy?

Chápu, že rodičům je jedno, jak se hry jmenují, ale když si v restauraci objednáváte hovězí steak, taky byste asi nejásali z kuřecího řízku! A já velmi dobře vím, co si objednávám a hlavně, co rodičům nabízím.

Tyto aktivity mohou být krásné. Ale Maria Montessori byla pedagogický génius! Její jméno do svého názvu může použít bohužel kdokoli, bez prokázání znalostí a dodržování pravidel montessori pedagogiky.

To, co mě na tom celém nejvíc mrzí, je šíření mylných informací o tom, co jinak může být naprosto skvělé!

Kristýna Turková

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
  • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
  • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek