Jak zařídit pokoj pro miminko?


Pokud si zadáte do vyhledávače heslo „pokoj pro batole“, vyběhne na Vás spousta fotek tradičně zařízených, útulných, barevně sladěných dětských pokojíčků. Postýlka, přebalovací pult, poličky a obrázky, koberec s roztomilým motivem, velká skříň a krabice či koše na hračky. Po zadání hesla „montessori room for baby“ (v češtině toho bohužel zatím moc není) se zobrazí docela jiné pokoje. Společný mají snad jen přebalovací pult. Mám zkušenost s oběma variantami a všema deseti doporučuji tu druhou. Pokusím se popsat, jak by měl být pokoj pro miminko zařízený i důvody, proč si myslím, že je to takto pro dítě dobré.

Při zařizování pokoje pro miminko je dobré dodržet následující zásady:

  • Novorozenec leží u země, batole se pohybuje při zemi. Pokud se rozhodujete, kam umístit police, obrázky a další nábytek, zahrajte si na malé dítě. Lehněte si na matraci na záda, položte se na koberec na břicho a hodnoťte umístění nábytku a dekorací z tohoto pohledu. Podobně zhodnoťte osvětlení místnosti.
  • Děti mají rády rutinu a řád, uklidňují je. Při zařizování vytvořte jednotlivé zóny pro spánek, hru, hygienu, převlékání a jídlo. Novorozenec si brzy zvykne, co se ve které zóně dělá a cítí se pohodlněji.1lůžko
  • Dítě se vyvíjí obrovským tempem. Neváhejte přizpůsobovat pokoj vývoji dítěte. Půl roku je krátký časový úsek pro dospělého, pro šestiměsíční miminko je to celý život.

Matrace místo postýlky

Naši první dceru jsme se zpočátku snažili dávat do dětské postýlky. Většinou tam nebyla moc šťastná. A tak jsme ji brali do manželské postele. Když se začala pohybovat, hrozilo, že spadne. Nakonec jsme pořídili matraci širokou 140 cm (abychom mohli v případě potřeby spát s dcerou) a dali ji na zem. Aby se dcera ve spánku nesesunula na zem, pokládali jsme zpočátku vedle dcery kojící polštář. Dalším možným řešením je udělat ohradu ze srolované deky a dát ji pod prostěradlo na kraj postele. Spí-li dítě na lůžku, ze kterého může samo vstát, je určitě svobodnější a pokud je pokoj zařízen přiměřeně jeho věku, nemusíme se ničeho obávat.

Nízké police

2poličkaPrvní tři roky postačí na hračky a pomůcky nízké otevřené police. Lze použít různé odkládací či konferenční stolky či police původně určené na zeď. Poličky by měly být opravdu nízké, my máme nižší poličku 7 cm a vyšší poličku 37 cm. Děti si byly schopné brát z dolní poličky hračky již v pěti měsících. Otevřené police jsou pro dítě přehledné a snadno dostupné. Malé děti mají velmi dobře vyvinutý smysl pro řád, není tedy od věci umísťovat hračky na polici vždy na stejné místo.

Poličky na knihy3police na knihy

Pro malé děti je uložení knih v klasické knihovně nepřehledné, často je všechny vytahají a nedokáží je sami vrátit zpět. Vhodnější jsou police, kam lze uložit knihy tak, aby byla vidět titulní strana, např. police na obrázky z Ikea.

Obrázky

Pro nejmenší děti jsou vhodné jednoduché kontrastní obrázky (černobílé či jiná tmavá barva s bílou). Hned v prvních dnech života si novorozenec zapamatuje podobu své matky a během prvních týdnů i ostatní své nejbližší. Vhodné jsou tedy i fotoportréty členů rodiny. Obrázky je třeba pověsit co nejníže, tak, aby je dítě dobře vidělo.

Přebalovací pult a skříňka na oblečení5skříňka na šaty

Na oblečení je pro děti do tří let nejvhodnější malá skříň, kam snadno dosáhne. Nám ji vyrobil děda ze staré skříňky do obývací stěny. Pokud se naše šestnácti měsíční dcera umaže či namočí, může si sama dojít do skříně pro suché oblečení.

Koberec

Pro dospělého je koberec především dekorací. Pro dítě představuje místo, kde první roky života tráví většinu času. V dětském pokoji není koberec nezbytný, hodí se především v období, kdy se dítě učí lézt, oproti dřevěné či podobné podlaze totiž neklouže. Na trhu je dnes k mání široká nabídka dětských koberců. Většina z nich má však alespoň jednu ze dvou nevýhod – vysoký vlas, na kterém nelze nic postavit, každá věž padá nebo pestrý vzorek, na kterém jsou hračky špatně vidět. Já jsem nakonec skončila u běžného béžového koberce a osvědčil se.

Zrcadlo

6zrcadloZrcadlo umožňuje dětem zkoumat svoje tělo a pohyby. Pozorovat se v zrcadle, mávat na sebe a různě se kroutit děti náramně baví.  Později u něj mohou kontrolovat, zda se správně oblékly či umyly. Miminka si zrcadla všimnou velmi brzy (už ve druhém měsíci věku) a přibližně do čtrnácti měsíců se u něj baví téměř denně. Zrcadlo má být umístěno u jiné podložky, kde dítě tráví čas, když je vzhůru.

Je pravda, že děti zkouší do zrcadla bouchat různými předměty a otázka bezpečnosti je v tomto případě namístě. Vcelku bezpečné je zrcadlo přilepené po celé ploše na zeď, to zůstane i v případě rozbití přilepené na zdi. Druhou, levnější a praktičtější možností je zrcadlo podlepené bezpečnostní fólií (např. IKEA).

Pozor na různé vynálezy

Než se nám narodila první dcera, obcházela jsem obchody se zbožím pro miminka a zjišťovala, kolik různých vynálezů pro malé děti existuje – třesoucí se lehátka, houpačky na uspávání. Tenkrát jsem se na názor ptala mojí kamarádky, která měla v té době již dvě děti. Její rada zněla: „Všechny tyhle vynálezy jsou stejný, děti si na ně zvyknou a po určitou dobu se jim v nich líbí. Jednou však přijde doba, kdy z daný věci vyrostou či jim jí budeme chtít sami vzít, protože už budou velký. A pak si budou těžce odvykat.“ Bohužel jsem si tenkrát neuvědomila, že tohle platí i o dudlíku.

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře


Zavřít