Malá laboratoř


“Jéé, to je jako malá laboratoř”, vykřikl nadšeně Víťa a hnal se rychle něco zkusit. Jsme rodiče, co zakládají Montessori školku Na vlně v malém městě na východě republiky – v Rožnově pod Radhoštěm. Jenže všude jezdím já, na přednášky, Mezinárodní Montessori kongres, observace, udělala jsem si AMI Asistenta, naše skvělá učitelka Maky prochází velkým AMI výcvikem pro učitele a tak dále – a Víťovi o tom vyprávím. Víťa staví školku. Jeho první přednáškou byla akce s Elinou Rautasalo a Stevem Hughsem, kterou jsme v Rožnově pořádali. Ovšem za velmi specifických okolností se Víťa dostal do Montessori školky a základní školy Perlička v Brně. A poprvé viděl naživo Montessori třídu. Zastavila jsem ho na poslední chvíli. Už by holkám šmátral do vzorně uložených pomůcek. Natože byl víkend, tak se Perlička hemžila svými majiteli a učiteli. Prošlo nám to jen tak – tak.

Ale to nadšení z Víťova objevu Montessori třidy mi zůstalo v hlavě jako živá vzpomínka. Malá laboratoř – vlastně ano, tak trochu. Jako laboratoř, kde nemusíte čekat na pokyny, protože umíte s nástroji pracovat, kde si můžete experimentovat, zkoušet, dělat chyby a své pokusy opakovat, dokud neuspějete. A protože máte zvídavou mysl, tak s každým úspěchem neusnete na vavřínech, naopak vás posune dál. Chcete vědět víc.

Ale jak to říct ostatním rodičům, jak je vyvést z pochyb, jak jim ukázat kousek, aby měli chuť se zajímat dál? No přece tak, že si uděláme spolu s dětmi piknik. Spousta věcí z Montessori praxe se dá přenést do jakéhokoliv prostředí. A Rožnov je krásné město v jehož středu je velký zelený park, kterým protéká potůček. Tak co trochu vyzkoušet své smysly ve spojení s přírodou, která nás v Beskydech obklopuje?

Tak vzniklo setkání “Malá laboratoř v přírodě”. Sešlo se nás opravdu hodně, až jsme měli strach, jestli se tolik dětí bude ochotno o věci podělit. Úplně zbytečné obavy. Byli lepší než jsme si mysleli, a taky se sešly mámy, které měly jasno v tom, co pro své děti chtějí. A tak se v krásném dni, pod stíny stromů a s cákáním od potůčku, vonělo k jahodám nebo houbám, tříbil zrak, testovaly chutě, ohmatávala kůra stromů, olizovaly kyselé uchošťoury a detailně rozebíralo české školství a všechny ty problematiky okolo dětství, které si vesele skotačilo kolem.

Nejvíc mě fascinovalo, jak soustředěně se děti pozorovaly navzájem. Posadily se kolem toho, kdo si zkoušel nějakou činnost a pozorovaly co a jak dělá. Každé žije v jiné rodině, v jiném prostředí, byly v různém věku a nechodí do žádné Montessori školky. A přece dokázaly více méně klidně pozorovat co se děje. Ne dokonale, někdy se ptaly, chtěly si sáhnout, ale s respektem k tomu z nich, kdo právě pracoval.

A v potůčku zatím se svými kapitány překonávaly silné proudy, podplouvaly pod úzkými mosty a vyhýbaly se kamenům ve stojatých vodách vznešené plachetnice z kúry. Tak schválně, kdy jste si naposledy udělali lodičku z kúry?

Příští týden zkusíme nový výzkum. Budeme zkoumat pohyb, motoriku a všechno co naše tělo dokáže. V přírodě a s respektem k přírodě.

“Dítě nepoužívá k chůzi jen nohou, ale i očí. Vpřed ho táhnout zajímavé věci, které si může prohlížet. Tady je třeba pasoucí se ovečka, u té se na chvíli posadíme, abychom viděli, co to vlastně dělá. Pak půjdeme dál a vida, tady je květina, k té musíme přičichnout. A támhle je strom. Pojďme k němu. Můžeme ho několikrát obejít a také se pod něj posadit, abychom si ho lépe prohlédli. … (Děti) mají v sobě instinkt pohybovat se po okolí a objevovat jeho taje. Tato součást jejich přirozenosti se musí odrazit také v našem přístupu. Myšlenka objevování a pobytu v přírodě, by měla být pevnou součástí výchovy a vzdělávání a měla by být zařazena do práce s dětmi v mnohem mladším věku.”

MONTESSORI, Maria. Absorbující mysl: Vývoj a výchova dítěte od narození do šesti let.  1. vyd. Praha: SPS, 2003. 111 s. ISBN 80-86-189-02-3.

 

Mgr. Lenka Měrková

Koordinátorka Montessori školky Na vlně v Rožnově pod Radhoštěm

AMI Asistentka

máma

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
  • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
  • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek