Samostatnost versus čas


Jak se stihnout vypravit do školky včas?

Rodiče, kteří doma aplikují Montessori přístup, mívají někdy dilema týkající se velké samostatnosti dítěte a nedostatku času jeho dovednost bezvýhradně podpořit. Tento problém se asi nejvíce vyskytuje ráno, kdy je potřeba se rychle vypravit, zvláště jde-li dítě do školky. Matka Magdalenky (3,5) k tomuto problému dodává: “Vím, že by v podstatě zvládla všechno sama, ale tlačí nás čas, takže mi nezbývá nic jiného, než některé věci dělat za ni. Ne, že bych ji oblékala či obouvala, jde spíše o činnosti jako skládání pyžama, stlaní postele, česání vlasů, mytí stolu a podobně”.

Jak tedy tento problém řešit? Především je potřeba promyslet, případně i sepsat, co vlastně ráno dítě potřebuje udělat před odchodem. Některé aktivity (např. vstávání, převlékání, ranní hygiena, snídaně, úklid, oblékání na ven) jsou univerzální, jiné budou specifické pro vaši rodinu. Dále je dobré rozhodnout, na které aktivity je možné se připravit předcházející večer (např. volba oblečení na druhý den, výběr surovin k snídani apod.)

Vhodné je následně propočítat čas, který dítě na ranní aktivity obvykle potřebuje, a podle toho rozhodnout, kdy dítě pravidelně budit.

Večer by dítě mělo rovněž chodit spát v přibližně stejný čas, aby byl jeho biorytmus ráno dobře nastartovaný. I když to zní samozřejmě, často nám právě tento organizovaný přístup dělá problémy a naše rána pak provází spíše spěch, roztržitost i frustrace z nedostatku času.

Když tuto pravidelnost vneseme do našeho života, času může být dostatek.

Jak dále podpořit dítě, aby vnímalo plynoucí čas a zároveň mohlo být samostatné?

  • Pořiďte si minutku a nastavte dítěti čas, který na jednotlivé aktivity má.
  • Vyrobte tabulku s přikládacími kartičkami obrázků či fotek aktivit, které budou dítě provázet ranními činnostmi.
  • Pověste ji na dobře dostupné místo. Každá kartička zastupuje jednu činnost. Na rubu kartičky může být napsáno ”hotovo” či nakreslený “smajlík”. Když dítě činnost vykoná, kartičku jednoduše otočí.
  • Popovídejte si s dítětem o ránu

Je to trochu jiný čas než čas, který máme třeba odpoledne nebo večer, je to čas, kdy je před námi celý den. Musíme do školky, do práce. Aby se lidé mezi sebou nějak sladili, sledují více čas, jsou rychlejší než v době, kdy nikam nepotřebují odejít…Pokud Ti ráno chybí čas na něco, co děláš rád/a máš dvě možnosti: buď tě můžu vzbudit dříve, abys to stihl/a, anebo stačí, když odneseš špinavé nádobí do dřezu a umyješ ho pak, až se vrátíš ze školky. Já to také tak dělám, když už mi ráno nezbývá čas a musím odejít do práce.

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
  • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
  • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek