Škola bez domácích úkolů


Vždycky jsem si myslela, že domácí úkoly ke škole prostě patří a je to tak v pořádku. Je přeci dobré, když si děti učivo zopakují. Byla jsem velmi nadané dítě a úlohy jsem zvládala rychle (někdy na úkor pečlivosti) a bez dospělých. Nenapadlo mne, že pro rodiny méně nadaných či velmi pečlivých dětí, je psaní domácích úkolů časově náročná záležitost, která nabourává svobodné užití té trochy volného času, jež rodiny večer mají.

Moje kamarádky, kterým začaly chodit děti do první třídy, si u kávy stěžovaly, jak musí večer dělat úkoly a kolik jim to zabere času. Nechápala jsem, úkoly dělají přece děti, mámy můžou v tu doby dělat svojí práci. A tak mi bylo vysvětleno, že se mýlím. Rodiče musí úkol dělat s dětmi, aby ho neměly špatně, všichni to tak dělají. A vyhovuje to i paním učitelkám. Rodiče dětí s chybami v úkolech bývají dokonce káráni na schůzkách s rodiči. (Ti, kteří tam dorazí.) A já konečně pochopila argument odpůrců úkolů z řad psychologů, kteří pracují s dětmi s problematickým sociálním zázemím a tvrdí, že úkoly takové děti ještě více znevýhodňují.

Naše dcera navštěvuje od září první třídu v montessori škole. Povinné úkoly nedostává. Dcera si občas bere dobrovolnéhomework úkoly. Pravidelně doma procvičuje čtení (samozřejmě při něčem, co ji zajímá), často mě žádá o pracovní listy z písanky na procvičování psaní písmen či matematiku. Někdy se rozhodne něco napsat a neumí některá písmena. A tak jí je vytisknu a ona píše, dokud se je nenaučí. Když dopíše, prohlédne si svoji práci. „Mami, tady mi nešla ta klička, tohle mám nakřivo, tady se mi to povedlo.“ Reálně zhodnotí svůj výkon.

Dcera miluje matematiku a pravidelně doma počítá. Příklady překontroluje na kalkulačce. „Dneska jsem měla jen jednu chybu, příště můžeme vytisknout něco těžšího.“ Jednou přišla domů, zavřela se do pokoje, a počítala a počítala. Dvě a půl hodiny bez přestání, ani svačinu nechtěla. Ve škole se učili sčítat vícemístná čísla pod sebou, to byla výzva!

Taky jsem měla ráda matematiku, taky jsem ráda četla, chtěla psát. Ale nikdy jsem neudělala nic víc, než co bylo za úkol. Ta povinnost mi prostě vzala chuť.

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Jeden komentář “Škola bez domácích úkolů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře

  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”A také se podívejte na náš webinář na téma svoboda a hranice:-) https://dokazestosam.cz/webinare-new/svoboda-zodpovednost/ Míša W.
  • Zuzana Kašparová on Co je “montessori doma”Milý Vladimíre, pokud byste chtěl využít osobní kontakt - - či skype nebo telefon, Kamila
  • Zuzana Kašparová on Dítě v kuchyniDíky za váš pozitivní komentář a je skvělé, že se na svět umíte dívat očima
  • Vladimír Dědek on Dítě v kuchyniMusím potvrdit, že angažovanost dětí v kuchyni je super. Doma jsem ze dřeva udělal schůdek