Zahrada pěti smyslů – zahrada pro děti.


Je krásný jarní den, svěží vzduch i hřejivé slunce volají a lákají ven… Dveře v pardubické mateřské škole Klubíčko se otevírají a desítky dětí s velkým očekáváním míří na novou školní zahradu, kde na ně čeká tolik lákavých věcí, které si konečně mohou vyzkoušet.

Asi tak nějak bude za pár dnů vypadat první den, kdy s dětmi zamíříme na naši školní zahradu. Kompletní renovace je zdárně ukončena, zbývají už jen drobné zahradnické práce, čekající na teplejší jarní počasí.

Po bezmála třech letech plánování, čekání a usilovné práce jsme díky vysoké finanční dotaci z Operačního programu Životní prostředí získali zahradu, jakou jsme si přáli. Zahradu pěti smyslů – zahradu pro děti. Z původního vybavení, které nevyhovovalo ani vzhledem, ani počtu dětí, ani filozofii mateřské školy, nezůstalo skoro nic. Zmizely nevzhledné průlezky, zmizely polorozpadlé betonové plochy a nevyužívaná pískoviště, pryč jsou prastará sprchoviště s ledovou vodou.

Od loňského podzimu se den za dnem před očima dětí měnila zahrada v jiný svět. Děti zpočátku těžce nesly, že jejich staré průlezky a skluzavky opouštějí svá místa, ale když viděly, jak se z hromady akátových klád zdvihají nádherné nové stavby, plné nových možností, litovat přestaly. Akátový altán s červenou střechou vyrostl na zahradě během pár hodin, stěna pro horolezce ho následovala, a obrovská průlezka „krab“ děti zcela okouzlila. A což vrbové domečky, jejichž stavbu sledovaly okny jako zajímavý film.  Aby byla vrbová vesnička kompletní, přidali jsme k ní studánku, ve které mají děti dostatek vody pro své letní hry. A kde je studánka, nesmí chybět potůček. Ten náš sice protéká dřevěnými korýtky, ale o to je voda čistší a možnosti her s dřevěnými stavidly větší. Ještě nám chybí bystrý strážce potůčku, laskavý vodník. Toho nám šikovný pan řezbář slíbil vyrobit, o prázdninách by se měl na naši zahradu „přistěhovat“.

 

Zahrada však nemusí být jen hra, proto jsme dětem zajistili možnost ekologického vzdělávání v praxi. Máme hmatovou stezku pro rozvoj smyslového vnímání, máme stromovník, aby děti poznaly stromy podle kůry a znaly jejich vzhled v létě i v zimě, znaly jejich názvy, listy, plody, kůru. Třeba jim to pomůže jednou v budoucnu stromy chránit, vždyť kácet je tak rychlé a snadné.  Ale vysazovat a pěstovat, to jde mnohem pomaleji.  Na „štěrkovišti“, což je kruhová kamínková plocha na zemi, děti mohou vytvářet nádherné obrazy z darů přírody, třeba mandaly ze šišek, listů a plodů, prostorové objekty z ovoce a zeleniny a mnoho dalších výtvarných nápadů, které nemohou dělat ve třídě. Ve starodávné cihlové pícce si děti vyzkouší, jak se kdysi pekly chlebové placky, ochutnají pečené brambory a možná přijdou i na další recepty. V blízkosti pícky stojí bylinková spirála. Zatím na bylinky ještě čeká, ale jejich vůně a chuť bude už v létě lákat nejen včely a motýly. Takový voňavý čaj z meduňky a máty děti jistě rády ochutnají.

Na celém projektu je krásné i to, že otevírají další příležitosti. Existují mnohé zahradní prvky, které mohou doplnit zahradu o další nové možnosti, a na kterých se mohou podílet děti i rodiče. Máme tolik nápadů! Určitě budeme ještě upravovat záhony a vysazovat nové rostliny, budeme řešit nevyhovující a nepoužívané terasy s kovovým zábradlím, staré krmítko pro ptáky už pořádně ohlodal zub času a je třeba ho vyměnit, atd.

Jsme velmi rádi, že máme novou zahradu, ve které najdou děti mnoho radosti nejen z pohybu, ale i z netradičních vzdělávacích aktivit. Těšíme se na každý den, kdy nám zahrada poskytne vše co má a obohatí tak nejen život našich dětí, ale i nás všech, kteří s dětmi v mateřské škole Klubíčko pracujeme.

Mgr. Iva Škaloudová

ředitelka Mateřské školy Klubíčko Pardubice

FacebookSdílejte

Podívejte se také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Komentáře


Zavřít